artykuł nr 1

Obwieszczenie Wójta Gminy Mokrsko o odstąpieniu od sporządzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko

OBWIESZCZENIE WÓJTA GMINY MOKRSKO

o odstąpieniu od sporządzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko

Na podstawie art. 48 ust. 4 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r. poz. 1235 z późn. zm.),

Wójt Gminy Mokrsko informuje

o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Mokrsko na lata 2015 - 2020”.

Uzasadnienie

Na podstawie art. 48 ust. 1 i 2 ww. ustawy organ opracowujący projekt dokumentu, może po uzgodnieniu z właściwymi organami, o których mowa w art. 57 i 58, odstąpić od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, jeżeli uzna, że realizacja postanowień danego dokumentu nie spowoduje znaczącego oddziaływania na środowisko, a projekt dokumentu dotyczy obszaru jednej gminy. W związku z powyższym Wójt Gminy Mokrsko wystąpił z wnioskiem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi i do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi o wyrażenie zgody na odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Mokrsko na lata 2015 - 2020”.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi w piśmie z dnia 8 lipca 2015 r. (znak WSI-II.410.13.2015.DK) oraz Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi w piśmie z dnia 3 lipca 2015 r. (znak: PWIS.NSOZNS.9022.1.233.2015.MF) uzgodnili odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Mokrsko na lata 2015 - 2020”.

Zgodnie z art. 48 ust. 3 odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, o którym mowa w ust. 1, wymaga uzasadnienia zawierającego informacje o uwarunkowaniach, o których mowa w art. 49.

1) charakter działań przewidzianych w dokumentach, o których mowa w art. 46 i 47, w szczególności:

a) stopień, w jakim dokument ustala ramy dla późniejszej realizacji przedsięwzięć, w odniesieniu do usytuowania, rodzaju i skali tych przedsięwzięć,

Aktualizacja istniejącego „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Mokrsko”  nie wyznacza ram dla przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, a jej nadrzędnym celem jest usunięcie, do końca 2032 r., wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy i wyeliminowanie potencjalnego zagrożenia azbestem dla zdrowia ludzi. Wykonanie założeń dokumentu nie wiąże się z realizacją przedsięwzięć wyszczególnionych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U z 2010 r. Nr 113, poz. 1397 ze zm.)

b) powiązania z działaniami przewidzianymi w innych dokumentach,

Opracowanie aktualizacji „Programu...” oparte jest na realizacji „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski” przyjętego przez Radę Ministrów RP 14 maja 2002 roku z uwzględnieniem zmian wprowadzonych „Programem Oczyszczania Kraju z Azbestu” (POKzA) przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 15 lipca 2009 r. zmienionego uchwałą Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 r. 

Przedstawione opracowania mają spójne cele i kierunki działań dotyczące gospodarki odpadami azbestowymi. Realizacja niniejszego „Programu...” bezpośrednio wynika
z przyjętych przez gminę planów i programów z zakresu ochrony środowiska
i gospodarki odpadami. Ochrona zdrowia ludzkiego oraz stanu środowiska to nadrzędny cel wszystkich dokumentów. Realizacja polityki ekologicznej państwa powinna doprowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa ekologicznego społeczeństwa.

c) przydatność w uwzględnieniu aspektów środowiskowych, w szczególności w celu wspierania zrównoważonego rozwoju, oraz we wdrażaniu prawa wspólnotowego w dziedzinie ochrony środowiska,

W aktualizacji „Programu…” przyjęto zasadę realizacji zadań, które służą zmniejszeniu ilości występowania azbestu i wyrobów azbestowych oraz służą zmniejszeniu narażenia zdrowia ludzi na pył azbestowy. Jest to kierunek działań zgodny z wymogami prawa polskiego i Unii Europejskiej.

„Program...” określa zasady postępowania z odpadami, w sposób zapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi oraz ochronę środowiska zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, a w szczególności ich negatywnego oddziaływania na środowisko oraz sposobu unieszkodliwiania odpadów.

Realizacja Programu jest powiązana z realizacją celów „Odnowionej Strategii Zrównoważonego Rozwoju UE”. Strategia zakłada „ostateczne zastąpienie substancji wzbudzających szczególnie duże obawy odpowiednimi alternatywnymi substancjami lub technologiami”. Ponadto zagadnienia związane z azbestem regulują unijne dyrektywy:

­  dyrektywa Rady 87/217/EWG z 19.03.1987r. w sprawie ograniczania zanieczyszczenia środowiska azbestem i zapobiegania temu zanieczyszczeniu,

­  dyrektywa Rady 96/61/WE z 24.09.1996 r. dotycząca zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom i ich kontroli.

Regulacje zawarte w tych przepisach wdrożone są w krajowych ustawach
i rozporządzeniach.

d) powiązania z problemami dotyczącymi ochrony środowiska;

Niska społeczna świadomość ekologiczna oraz nieznajomości przepisów prawnych skutkuje niewłaściwym postępowaniem z odpadami zawierającymi azbest oraz nieprzestrzeganiem narzuconych w aktach prawnych obowiązków dla posiadaczy odpadów. Realizacja jednego z założeń aktualizacji „Programu...” tj. edukacji ekologicznej, pozwoli zmniejszyć skalę tego problemu w odniesieniu do szkodliwości azbestu. Organ zobowiązany jest na bieżąco inwentaryzować obiekty posiadające wyroby zawierające azbest, w celu określenia rozmiaru zagrożenia, jakie niesie za sobą niekontrolowana emisja włókien azbestowych. W związku z powyższym przedmiotowa inwentaryzacja będzie dokumentem „żywym” podlegającym ciągłym aktualizacjom.

2) rodzaj i skalę oddziaływania na środowisko, w szczególności:

a) prawdopodobieństwo wystąpienia, czas trwania, zasięg, częstotliwość i odwracalność oddziaływań,

Aktualizację   „Programu...” sporządzono m.in. w celu wyeliminowania negatywnych skutków zdrowotnych u mieszkańców Gminy, spowodowanych narażeniem na włókna azbestu, doprowadzenia do sukcesywnej likwidacji negatywnego oddziaływania azbestu na środowisko oraz do spełnienia w określonym horyzoncie czasowym wymogów ochrony środowiska. Dokument dotyczy obszaru jednej gminy - realizacja założeń ma na celu eliminacje z obszaru gminy odpadów oraz materiałów zawierających azbest oraz ochronę zdrowia mieszkańców gminy przed szkodliwymi skutkami zdrowotnymi związanymi z użytkowaniem i usuwaniem wyrobów zawierających azbest. Ponieważ azbest wykorzystany jako pokrycia dachowe przez cały czas jego użytkowania stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi, tylko jego całkowite usunięcie pozwoli na eliminację tego zagrożenia. Wymiana pokryć dachowych jest bardzo kosztowna
i dlatego emisja włókien azbestu będzie występować z różnym zaawansowaniem
w zależności od możliwości finansowych właścicieli nieruchomości i oraz pozyskiwania środków zewnętrznych. Przy czym zakłada się, że realizacja tych prac z zachowaniem wszystkich warunków określonych przepisami nie będzie powodować negatywnego oddziaływania na zdrowie mieszkańców i pracowników firm wykonujących prace związane z azbestem.

b) prawdopodobieństwo wystąpienia oddziaływań skumulowanych lub transgranicznych,

Rozwiązania przewidywane w aktualizacji „Programu...” są zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju oraz nie generują nieodwracalnych negatywnych oddziaływań skumulowanych, jak i transgranicznych. Z tytułu wdrożenia analizowanego PUA nie przewiduje się występowania żadnych oddziaływań transgranicznych.

Oddziaływanie obiektów związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest oraz unieszkodliwianiem odpadów może jednak sporadycznie wykraczać poza obszar województwa. Negatywne skutki gospodarowania odpadami mogą być odczuwalne
w ościennych gminach przede wszystkim w zakresie powietrza atmosferycznego
i w przypadku wystąpienia takiego oddziaływania przede wszystkim w Gminie Mokrsko.

c) prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka dla zdrowia ludzi lub zagrożenia dla środowiska;

Aktualizacja „Programu...” prezentuje konkretne działania, pozwalające na zminimalizowanie, w pewnych przypadkach nawet wyeliminowanie negatywnego oddziaływania odpadów/wyrobów zawierających azbest na zdrowie ludzi i środowisko. Brak tych działań skutkowałby dalszym zanieczyszczeniem środowiska azbestem i pogłębianiem się niekorzystnych skutków zdrowotnych oraz środowiskowych (przede wszystkim jakości powietrza). Bez wdrażania rozwiązań zaproponowanych
w „Programie...” odpady zawierające azbest będą masowo trafiać na dzikie składowiska (wprost do lasu lub w przydrożne rowy). Z kolei, wyroby zawierające azbest, takie jak np. płyty i inne elementy budowlane ulegają zużyciu, uszkodzeniom mechanicznym, erozji
i wietrzeniu, mogąc uwalniać do środowiska włókna azbestu. Pozostawienie ich w dotychczasowym miejscu i sposobie użytkowania przyczyniłoby się do zwiększonego występowania chorób wywołanych wdychaniem włókien azbestu w populacji mieszkańców gminy. Również postępowanie z wyrobami i odpadami zawierającymi azbest, bez określonych w Programie procedur dla:

­  właścicieli oraz zarządców budynków, przy użytkowaniu obiektów
z wyrobami zawierającymi azbest,

­  właścicieli i zarządców budynków, przy usuwaniu wyrobów zawierających azbest
z tych obiektów lub terenów

­  wykonawców prac polegających na usuwaniu wyrobów zawierających azbest, oraz oczyszczania obiektu i terenu wokół,

­  prowadzących działalność w zakresie transportu odpadów niebezpiecznych zawierających azbest,

może spowodować przedostanie się do środowiska szkodliwych mikrowłókien azbestu oraz zwiększenie prawdopodobieństwa ekspozycji wobec osób wykonujących prace remontowe czy rozbiórkowe z użyciem wyrobów i materiałów zawierających azbest.

Zaproponowane w Programie działania przeciwdziałają występowaniu możliwości wpływu wyrobów zawierających azbest na środowisko przyrodnicze i w konsekwencji na zdrowie ludzi. Gdyby nie zostały one podjęte, istnieje realne zagrożenie, że w wielu miejscach gminy stan powietrza atmosferycznego będzie ulegał dalszemu i ciągłemu pogarszaniu. Ma to związek z procesami korozji i erozji powierzchni wyrobów azbestowo – cementowych, których wiek techniczny oceniany jest na maksimum 30 lat. Po tym okresie przyjmuje się, że wyrobu zaczynają pylenie samoczynne w określonych warunkach atmosferycznych.

Dodatkowe korzyści z wdrożenia programu obejmują:

­  oczyszczenie z azbestu terenu gminy (cel nadrzędny Programu)

­  poprawa stanu zdrowotnego mieszkańców i potencjalne obniżenie przypadków zachorowań spowodowanych szkodliwym działaniem azbestu,

­  poprawa stanu technicznego obiektów budowlanych, bezpośredni przyrost wartości naniesień budowlanych i gruntów, w tym również i innych obiektów i mieszkań,

­  poprawa wyglądu estetycznego gminy (wzrost walorów estetycznych) oraz co najważniejsze - stanu środowiska.

Aktualizacja „Programu...” określa zadania jakie powinny być zrealizowane w celu usunięcia całości zasobów azbestowych znajdujących się na terenie gminy.

3) cechy obszaru objętego oddziaływaniem na środowisko:

Formy ochrony przyrody występujące na terenie gminy

 

Użytki  ekologiczne  w  Gminie  Mokrsko  znajdujące  się  w  lasach  państwowych Nadleśnictwa Wieluń ustanowiono Rozporządzeniem Nr 18/2000 Wojewody Łódzkiego z dnia 22 maja 2000 r. w sprawie uznania za użytki ekologiczne (Dz. U. W. Ł. Nr 73, poz. 391 z dnia 31 maja 2000 r.) Są to 3 użytki ekologiczne, gdzie przedmiotem ochrony jest bagno śródleśne.

Zespół przyrodniczo - krajobrazowy „Wzgórza Ożarowskie” ustanowiono  Rozporządzeniem Wojewody  Sieradzkiego  z  dnia  31  lipca  1998  r.  w  sprawie  wyznaczenia  obszarów  chronionego  krajobrazu  oraz  uznania  za  zespoły  przyrodniczo - krajobrazowe  (Dz.U.W.S. Nr 20, poz. 115 z dnia 9 września 1998 r.)

Obszar  Chronionego  Krajobrazu  Dolina Prosny, ustanowiony rozporządzeniem Nr 7/2009 Wojewody Łódzkiego z dnia 24 marca 2009  r.  w  sprawie wyznaczenia  Obszaru  Chronionego  Krajobrazu  Dolina  Prosny  (Dz.  Urz. Woj. Łódz. Nr 75, poz. 711) oraz rozporządzeniem Nr 19/2009 Wojewody Łódzkiego z dnia 30 lipca 2009 r. zmieniające rozporządzenie Nr 7/2009 Wojewody Łódzkiego z dnia 24 marca 2009  r.  w  sprawie  wyznaczenia Obszaru  Chronionego  Krajobrazu  Dolina  Prosny.

Celem  utworzenia  Obszaru  jest  ochrona  terenów  cennych  ze  względu  na  walory  przyrodnicze i krajobrazowe zróżnicowanych ekosystemów, a w szczególności naturalnego koryta  rzeki  Prosny, wartościowych  ze  względu  na  możliwość  zaspokajania  potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem, a także pełnioną funkcją korytarza ekologicznego.

Pomniki przyrody

L.p.

Opis pomnika przyrody

Miejscowość

1

Lipa drobnolistna

Mokrsko

2

Lipa drobnolistna

Mokrsko

3

Lipa drobnolistna

Mokrsko

4

4 Wiązy szypułkowe

Komorniki

5

Lipa drobnolistna

Komorniki

6

Lipa drobnolistna

Komorniki

7

Dąb szypułkowy

Komorniki

8

Klon zwyczajny

Komorniki

9

Grab zwyczajny

Komorniki

10

Wiąz szypułkowy

Komorniki

11

Jesion wyniosły

Ożarów

12

Wiąz szypułkowy

Ożarów

13

Dąb szypułkowy

Ożarów

14

Dąb szypułkowy

Ożarów

15

5 Dębów szypułkowych

Ożarów

16

2 dęby szypułkowe, 1 lipa drobnolistna było 2 Dęby szypułkowe, 2 Lipy drobnolistne, Buk zwyczajny

Ożarów

17

Dąb szypułkowy

Ożarów

 

Z powodu nie stwierdzonego oddziaływania włókien azbestu na faunę i florę nie można rozpatrywać żadnych skutków ewentualnego oddziaływania.

Należy stwierdzić, iż realizacja programu:

­  nie powoduje wystąpienia pojedynczych oddziaływań na środowisko.

­  nie powoduje wystąpienia oddziaływań skumulowanych i/lub transgranicznych.

­  nie powoduje wystąpienia  ryzyka dla zdrowia ludzi lub zagrożeń dla środowiska.

Można stwierdzić, że brak podejmowania działań związanych z usuwaniem azbestu, czyli nierealizowanie „Programu...”, powoduje wręcz wystąpienie takich oddziaływań poprzez stałą emisję włókien ze starzejących się wyrobów azbestowych (w miarę upływu czasu każdy wyrób koroduje i zwiększa się ilość samoczynnie uwalniających się włókien do powietrza atmosferycznego)

Podane powyżej dowody na brak oddziaływań na środowisko, jako całość działają również w przypadku występowania na terenie gminy obszarów:

­  szczególnych właściwościach naturalnych lub posiadających znaczenie dla dziedzictwa kulturowego.

­  objętych ochroną w rozumieniu ustawy z 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody lub obszarów podlegających ochronie zgodnie z prawem międzynarodowym

Dodatkowo w aktualizacji „Programu...” wskazane są aktualne możliwości pozyskiwania dotacji na usuwanie wyrobów azbestowych. Pomoc finansowa ze strony gminy jest niejednokrotnie czynnikiem przyśpieszającym ostateczny proces całkowitej eliminacji azbestu z otaczającego nas środowiska.

Realizacja założeń dokumentu nie wpłynie negatywnie na znajdujące się w granicach gminy obszary chronione i nie jest sprzeczna z celami ochrony ww. obszarów.

Biorąc pod uwagę ww. opinie oraz uwarunkowania określone w art. 49 wyżej cytowanej ustawy odstąpiono od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla ww. projektu dokumentu.

Zgodnie z art. 48 ust. 4 informację o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Mokrsko na lata 2015 - 2020” podano do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń i w publicznie dostępnym wykazie na stronie www.ekoportal.pl.